Jakie jest jedno z najbezpieczniejszych źródeł pozyskiwania energii odnawialnej? Z pewnością jest to elektrownia wodna. Generalnie jej definicja opisuje, że jest ona swego rodzaju zakładem przemysłowym, zamieniającym energię potencjalną wody na elektryczną. Są wyjątkowo tanim źródłem energii i potrafią w bardzo szybkim tempie zamieniać generowaną moc w zależności od zapotrzebowania. Jednak, żeby nie było tak pięknie, nie każde miejsce stwarza warunki do ich zbudowania. Kolejną wadą jest również to, że budowanie zapór pod elektrownie wodne często wpływa na zmianę naturalnego biegu rzeki i w efekcie może wpłynąć na zmiany zachodzące w ekośrodowisku.
Typy elektrowni wodnych
Wśród popularnych elektrowni wodnych znajdziemy zapory, elektrownie szczytowo-pompowe, przepływowe, pływowe oraz małe elektrownie wodne. Zapory umożliwiają piętrzenie się wody, a ilość energii potencjalnej wody jest wprost proporcjonalna do wysokości traconej przez wodę w obrębie tego typu elektrowni. Drugi typ tych elektrowni, czyli szczytowo-pompowe, dostosowują produkcję energii w stosunku do jej chwilowego zapotrzebowania. Jeżeli zapotrzebowanie na energię jest małe, jej nadmiar jest automatycznie wykorzystywany do pompowania zbiornika umieszczonego na dużej wysokości. Jeżeli zapotrzebowanie na energię jest większe, woda jest uwalniania, a jej energia jest zamieniania na elektryczną. Wody nie spiętrzają natomiast elektrownie przepływowe – ograniczając się tylko i wyłącznie do mocy pochodzącej z naturalnie płynącej wody. Natomiast elektrownie pływowe wykorzystują z kolei energię wody morskiej podczas jej spiętrzania w czasie pływów. Mimo, że ich moc zmienia się w ciągu doby, stanowi to jednak przewidywalne zjawisko, dzięki któremu stosunkowo łatwo jest uzupełnić energię w specjalnie zbudowanych zbiornikach, co z kolei skutecznie umożliwia jej ciągłe generowanie. Oprócz wcześniej wspomnianych, mówimy także o małych elektrowniach wodnych, które wyróżniają się tym, że swoimi rozmiarami i sposobami generowania energii nie rzutują w żaden sposób na zmiany zachodzące w środowisku.
Największa elektrownia wodna na świecie
Największe elektrownie tego typu, a jednocześnie najstarsze i generujące najwięcej energii, powstały w Chinach. Państwo to znane jest z największej światowej rocznej produkcji energii pochodzącej właśnie z tego typu źródła odnawialnego. W Chinach znajduje się też największa na świecie elektrownia wodna, znana pod nazwą Zapory Trzech Stawów, osiągająca niesamowitą moc 20 300 MW. Elektrownia ta należy do zaporowego typu elektrowni wodnych, co oznacza, że jest zbudowana w postaci tamy na rzece Jangcy. Zapora ma ponad 2, 3 km długości oraz 185 m wysokości, a została wybudowana w latach 1993-2008. Koszt inwestycji pochłonął miliardy dolarów, lecz nic w tym dziwnego – jej zadaniem jest nie tylko dostarczenie energii mieszkańcom, ale także zapobieganie powodziom. Do uruchomienia elektrowni użyto aż 26 turbin, co pozwoliło stworzyć zbiornik wodny o pojemności 39 mld sześciennych wody i niestety, skutkowało przesiedleniem ponad miliona mieszkańców danego rejonu rzeki Jangcy.
Przyglądając się ogólnym statystykom światowym, Chiny zbudowały niesamowite monstrum, które w ponad 0, 1% pokrywa ich olbrzymie potrzeby na energię elektryczną.