Czym jest i jak działa podpis elektroniczny?

Wraz z postępem technicznym i cyfryzacją zyskujemy całkiem nowe możliwości: kontaktujemy się z ludźmi na drugim końcu świata, robimy zakupy przez Internet, podpisujemy różne umowy na odległość i składamy dokumenty do urzędu. W jaki sposób jednak zyskać wiarygodność w Sieci i ułatwić sobie tzw. papierkową robotę? Doskonałym rozwiązaniem okazuje się podpis elektroniczny. Czym on jest? Na jakiej zasadzie działa? W poniższym artykule opisujemy wszystko, co o podpisie elektronicznym powinniśmy wiedzieć. 

Podpis elektroniczny – co to jest?

Podpis elektroniczny, podobnie jak podpis cyfrowy, opiera się na matematycznym algorytmie. Łączy w sobie pewne środki techniczne, organizacyjne oraz prawne w taki sposób, by dany podpis podporządkowany był wyłącznie jednej osobie, do całej treści podpisywanego dokumentu. Jeśli taki podpis spełni wszelkie wymogi, może być równoznaczny z podpisem własnoręcznym, który nadal uważany jest za najbardziej wiarygodną formę uwierzytelnienia. Zwykły podpis elektroniczny możemy uzyskać nawet za darmo, jednak za bardziej zaawansowane formy podpisów musimy zapłacić.

Rodzaje podpisów elektronicznych 

Możemy wyróżnić trzy rodzaje podpisów elektronicznych ze względu na ich stopień zaawansowania technologicznego oraz wiarygodności:

  • „zwykły” podpis elektroniczny – potwierdzenie tożsamości danej osoby w sposób elektroniczny. Umożliwia ono późniejszą identyfikacje osoby podpisującej się. Taki podpis umieszczany jest pod danym dokumentem;
  • zaawansowany podpis elektroniczny – najczęściej wybierany rodzaj podpisu. Jego zadaniem jest jednoznaczne powiązanie dokumentu z autorem i jego podpisem dzięki specjalnym algorytmom;
  • kwalifikowany (bezpieczny) podpis elektroniczny – jeszcze bardziej restrykcyjna forma zaawansowanego podpisu elektronicznego. Musi spełniać specjalne wymagania techniczne i organizacyjne. Aby taki podpis był wiarygodny, jego posiadacz musi korzystać z certyfikatu kwalifikowanego.

Bezpieczny podpis elektroniczny – czy warto?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest najbardziej wiarygodną i rzetelną formą potwierdzenia tożsamości. Jego zakup może przynieść największe korzyści przedsiębiorstwom, które swoją działalność opierają głównie na zleceniach przez Internet – i taką też formą komunikacji się posługują.

Bezpieczny podpis elektroniczny – czyli specjalny certyfikat kwalifikowany –  należy odebrać osobiście, razem ze sprzętem niezbędnym do składania takiego podpisu. Jest to specjalna karta kryptograficzna z czytnikiem (lub tokenem) oraz oprogramowanie, które umożliwi przetransferowanie naszego podpisu na komputer.

Usługi certyfikacyjne świadczą urzędy specjalnie do tego powołane, na przykład:

  • Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.;
  • Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum;
  • Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM.