Regeneracja potencjometrów dla każdego

Potencjometry - regeneracja

Potencjometry – regeneracja

W starych sprzętach audio często pojawia się problem z potencjometrami, który objawia się najczęściej trzeszczeniem dźwięku w danych pozycjach potencjometry, trzeszczeniem w całym paśmie regulacji, zanikanie dźwięku, bądź tłumienie danych częstotliwości, skokowa regulacja poziomu głośności, balansu, basów, sopranów. Wielu pewnie myśli że jednym rozwiązaniem w takim wypadku jest wymiana zepsutych potencjometrów. Otóż nie!

Regeneracja potencjometru – sposób pierwszy

W prosty sposób możemy spróbować zregenerować nasze potencjometry. Pierwszym, najprostszym sposobem jest zakup alkoholu izopropylowego, kontaktu PR i pałeczek do czyszczenia uszu, a także użycie lutownicy i kapki nowego spoiwa (cyna + kalafonia). Pierwsza rzecz to dokładne wyczyszczenie potencjometru z zewnątrz i we wszystkich jego zakamarkach do jakich mamy dostęp alkoholem izopropylowym przy użyciu patyczków do czyszczenia uszy. Po takim zabiegu zabieramy się za czyszczenie naszego potencjometru preparatem Kontakt PR, który służy do regeneracji naszego potencjometru. Psikamy nim w ośkę, a także w każdą szparkę którą znajdziemy w potencjometrze, obracamy kilka razy w obie strony i ponawiamy operację, kolejną rzeczą, nie związaną bez pośrednio z regeneracją potencjometrów, lecz mogącą rozwiązać problem trzeszczenia (zakładanego potencjometru) to zimne luty, które powstają z biegiem czasu i przestają przewodzić prąd. Najprostszym rozwiązaniem, by się pozbyć zimnych lutów jest przelutowanie danego elementu, czyli podgrzewamy dane spoiwo, usuwamy je a następnie nakładamy nowe. Jest to najprostszy sposób regeneracji.

Drugi sposób regeneracji potencjometrów

Kolejnym sposobem regeneracji jest ich całkowite rozebranie i wyczyszczenie. Rozginamy łapki, zatrzaski które trzymają nasz potencjometr, otwieramy go i dokładnie czyścimy szczoteczkę na końcu potencjometru, a także powierzchnie po której ta szczoteczka się porusza, następnie oliwimy tulejkę, psikamy Kontaktem PR i składamy sposobem. Wszystkie opisane powyżej sposoby działają, o czym sam się przekonałem wielokrotnie.

Artykuł powstał we współpracy z sklepem: SklepFalowniki.pl

Może Ci się również spodoba