Wytwarzanie tyrystorów

Tyrystor - techniki wytwarzania

Tyrystor – techniki wytwarzania

Przemysł elektroniczny w Polsce i na świecie od wielu lat przeżywa rozkwit. Nowo powstałe technologie oraz nieustannie zmieniające się potrzeby ewoluującego społeczeństwa warunkują również powstawanie nowych produktów i urządzeń.

Produkcja tyrystorów

Idealnym tego przykładem są tyrystory. Są to półprzewodnikowe urządzenia mocy, które przewodzą prąd od anody do katody. Z racji swoich funkcji znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu między jako sterowniki prądu przemiennego. Tyrystory występują w obudowach szklanych i metalowych zarówno w postaci śrubowej jak i pastylkowej. Proces produkcji tyrystora półprzewodnikowego jest wieloetapowy i co za tym idzie czasochłonny. Wymaga zaangażowania wykwalifikowanej siły roboczej oraz specjalistycznych maszyn i urządzeń.

Domieszkowanie płytki krzemowej innymi pierwiastkami wymaga zaawansowanej technologi oraz urządzeń zwanych piecami dyfuzyjnymi, gdzie w bardzo wysokiej temperaturze następuje proces dyfuzji glinu, aluminium i boru w strukturę płytki krzemowej.

Etap końcowy

Kolejne etapy to wycinanie chipów o pozarządzanej wielkości z wafla krzemowego, a następnie obróbka fizykochemiczna. Proces wytwarzania tyrystora kończy się po zamknięciu struktury półprzewodnikowej w obudowie oraz sprawdzeniu parametrów elektrycznych uzyskanego w ten sposób wyrobu półprzewodnikowego. Proces produkcji tyrystora zajmuje zwykle minimum sześć do ośmiu tygodni.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *