W życiu każdego elektronika przychodzi moment, kiedy to podczas tworzenia konkretnego projektu najlepszym rozwiązaniem sprzętowym będzie mikrokontroler. Czasami też trzeba szybko sprawdzić jakąś funkcję lub stworzyć prototypową wersję urządzenia z możliwością szybkiej zmiany połączeń. Możemy również pokusić się nawet o projekt programu wewnątrz mikrokontrolera. Niezwykle przydatny we wszystkich tych przypadkach okazuje się być Arduino Nano – tani moduł z 8-bitowym mikrokontrolerem ATmega.
Często jednak zastanawiamy się nad jakością i trwałością urządzenia lub jego części, gdy zwrócimy uwagę na niską cenę. Czy warto inwestować w moduł Arduino Nano? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule!
Dlaczego Warto Przyjrzeć Się Arduino Nano?
Arduino Nano jest jednym z najlepszych rozwiązań na rynku w przypadku płytek z mikrokontrolerami. Moduł ten oferuje bowiem wiele możliwości i zastosowań – nawet w przenośnych urządzeniach.
Najbardziej zachęcającą cechą naszego modułu może okazać się jego cena. Na zagranicznych stronach możemy znaleźć oferty wysokości około 2 dolarów; w Polsce zazwyczaj kosztuje on 15-30 złotych. Ogromną zaletą Arduino Nano jest również jego niewielki rozmiar – 18×43 mm. Na płytce znaleźć możemy między innymi: diody RX, TX, POWER, złącze ISP (służące do wgrywania programu bezpośrednio na mikrokontroler) oraz układ scalony FT232 (dzięki niemu możliwa jest komunikacja poprzez interfejs USB). Warto pokusić się przede wszystkim o wersję z ATmega328 (V3.x), gdyż dostarczyć może nam ona większych możliwości i przydatnych funkcji do wykorzystania w projektach.
Arduino Nano Programowanie
Coś, co bardzo chwali się producentowi, to brak konieczności posiadania specjalnego programatora – zmniejszamy tym samym koszt całego modułu. Jedyne, czego potrzebuje Arduino Nano to kabel miniUSB-USB.
Projekty
Możemy zyskać również dostęp do wielu gotowych bibliotek, które przeznaczone są do obsługi przeróżnych elementów, takich jak wyświetlacze LCD, OLED czy moduły Bluetooth i WiFi. Arduino posiada również własne środowisko do programowania – Arduino IDE – gdzie znajdziemy przykładowe programy dedykowane omawianemu urządzeniu.
Arduino Nano V3.0 – Dane Techniczne
Przed zakupem konkretnego modułu warto upewnić się, czy mamy do czynienia z wersją 2.x (obsługuje ATmega168) czy też z następcą urządzenia o wersji 3.x (obsługuje ATmega328). Poszczególne wersje różnią się między sobą parametrami – dobrze jest więc uniknąć przykrego rozczarowania i dokładnie sprawdzić dane wybranego modułu.
Najważniejsze Parametry Arduino Nano V3:
- Napięcie zasilania: od 5 do 12 V;
- Poziom logiczny 1: 5 V;
- Bootloader Arduino Nano;
- Mikrokontroler: ATmega328;
- Konektor: gniazdo miniUSB typu B;
- Masa: ok. 6 g;
- Wymiary: 43×18 mm.