Kabel a Przewód – Różnice

[toc] W potocznym, codziennym języku pojęcia kabla i przewodu wcale się od siebie nie różnią; używamy ich naprzemiennie. Jednak gdy dochodzi do konfrontacji z elektrykiem lub elektronikiem, lepiej mieć się na baczności! Wbrew powszechnej opinii, między tymi dwoma elementami obwodów elektrycznych znajdziemy wiele różnic. Jakich? Przedstawiamy je wszystkie poniżej.

Przewód czy Kabel? – Podstawowe Pojęcia

Zacznijmy od konkretnego uściślenia obu wymienionych powyżej pojęć.

Przewód składa się z tzw. żyły, która wykonana jest z materiału przewodzącego (najczęściej jest to miedź lub aluminium). Taki przewód może mieć postać drutu, linki lub też szynoprzewodu. Często jest on izolowany, jednak nie musi – przewody bez izolacji wykorzystuje się np. w linii napowietrznej.

Kabel zaś – najprościej rzecz ujmując – zawiera jeden lub też kilka przewodów we wspólnej powłoce. Taka izolacja jest niezbędna; chroni ona wszystkie elementy przed wilgocią i szkodliwymi substancjami. Zabezpiecza ona także nas przed porażeniem prądem.

Różnic Pomiędzy Kablem a Przewodem – Czym Się Różnią?

Jak można wywnioskować po powyższych definicjach – każdy kabel może być przewodem, jednak nie każdy przewód można nazwać kablem. Po czym jeszcze możemy rozróżnić tak podobne do siebie elementy obwodów?

Zastosowanie

Najważniejszym aspektem, dla którego nie powinno mylić się opisywanych wyżej elementów, jest ich zastosowanie. Przewody opatrzone izolacją wykorzystuje się głównie do instalacji w pomieszczeniach. Kable natomiast charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia – dzięki temu mogą być układane na zewnątrz, a nawet w wodzie czy w ziemi.

Izolacja

Kolejną istotną różnicą jest konieczność stosowania izolacji. Jak wspomnieliśmy powyżej – w przypadku kabla izolacja musi zostać zastosowana. Ma to swoje uzasadnienie w warunkach, w których wykorzystuje się kable. Są one niezwykle zróżnicowane, a w dodatku poszczególne kable narażone są na działanie szkodliwych substancji. Aby cały obwód działał sprawnie, każdy jego element musi być w pełni sprawny. Jeżeli zaś mówimy o przewodzie, zazwyczaj zaopatrzony jest w izolację, jednak nie jest ona na tyle konieczna, co w przypadku kabla.