Diody prostownicze, to diody których głównym zadaniem jest prostowanie prądu przemiennego o niskich częstotliwościach. Diody te stosuje się w celu dostarczenia prądu stałego o określonej mocy.
Parametry i Zalety Diód Prostowniczych
Podstawowym parametrem opisującym diodę prostowniczą jest napięcie wsteczne (napięcie pomiędzy katodą i anodą diody), zaś pozostałe równie istotne parametry to maksymalny prąd przewodzenia, maksymalny prąd chwilowy, maksymalna moc tracona oraz parametr opisujący zdolność odzyskania sprawności zaworowej.
Do najważniejszych zastosowań diód prostowniczych należy zaliczyć układy zasilające, które przekształcają prąd zmienny w jednokierunkowy prąd pulsujący. W tego typu układach diody prostownicze pełnią bardzo istotną rolę zaworów jednokierunkowych. Wykorzystywana jest tutaj ich własność polegająca na różnicy zdolności przewodzenia prądu w kierunkach: wstecznym i przewodzenia. Ze względu na przepływ przez diody prostownicze prądów o wysokim natężeniu diody te bardzo często są diodami warstwowymi.
W praktyce w układach prostowniczych stosuje się diody przystosowane do prądów od kilku mA do nawet kilku kiloamperów i napięciu od kilku voltów do kilkudziesięciu kV.
Do zalet układów elektronicznych wykorzystujących diody prostownicze należy zaliczyć:
- szybkość,
- brak zakłóceń,
- niskie napięcia przewodzenia,
- energooszczędność,
- niskie koszta użytkowania,
Diody Prostownicze Podstawy – YT