Elektronika jak sposób na spędzanie wolnego czasu

Programowanie mikro-kontrolerów.
Programowanie mikro-kontrolerów.

Od pewnego czasu interesuje się programowaniem mikro kontrolerów z serii Atmega- firmy Atmel. Głównie skupiam się na programowaniu mikro procesora Atmega8. Jest on wyposażony w 3 porty B C D. Każdy port w zależności od typu obudowy ma od 6 do 8 wyjść/wejść czyli potocznie nazywanych Pin I/O input/output.

Możliwości kontrolera Atmega8

Na w/w mikro kontrolerze można zbudować urozmaicone konstrukcje elektroniczne – od podstawowych- mruganie diody LED, po zaawansowane konstrukcje sterujące pracą różnych maszyn przemysłowych. Ich zaletą jest cena, w obudowie DIP kontrolery te można kupić już od 5 zł, zaś w wersji SMD jeszcze taniej. Wyposażony jest również w wejście analogowe służące np do pomiaru napięcia czy też prądu.

Moje projekty

Na układzie można zrealizować układ termometru, czy też nawet czy też nawet termostatu (załączenie danego układu po osiągnięciu zadanej temperatury). Sam miałem okazję zbudować kilka układów zaczynając od prostych, po bardziej skomplikowane (np. obsługa wyświetlacza od telefonu komórkowego). Takie projekty programuje się łatwo i przyjemnie, zaś już po kilku godzinach spędzonych przy czytaniu podstaw programowania oraz prób programowania można coś stworzyć. Zachęcam wszystkich do budowania własnych układów.