Popularne typy Tranzystorów – Część 1

Najnowsza seria artykułów na naszym blogu poświęcona TRANZYSTOROM !!! W tym oraz w kolejnych artykułach z serii zaprezentujemy najpopularniejsze typy obecnie wytwarzanych tranzystorów.

Tranzystory Bipolarne

Symbol Graficzny TranzysotraTranzystor bipolarny to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mają na celu wzmocnienie sygnału. Taki element elektroniczny doskonale sprawdza się zarówno jako wzmacniacz, jak i jako przełącznik, dzięki czemu możemy go dostosować do swoich potrzeb.

Podział tranzystorów bipolarnych obejmuje wiele płaszczyzn, które można wyróżnić:

  • ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane (na przykład krzem, german czy arsenek galu),
  • ze względu na technologię wytwarzania
  • ze względu na konkretne parametry mocy oraz częstotliwości

Obecnie do wyboru mamy wiele wariantów, więc na pewno uda nam się znaleźć taki model, który w stu procentach będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. W zależności od poszczególnych parametrów, tranzystory różnią się między sobą pod kątem cenowym.

Tranzystory IGBT

Tranzystory typu IGBT należą do grupy popularnych tranzystorów bipolarnych, a ich cechą charakterystyczną jest izolowana bramka. Są one stosowane w przekształtnikach energoelektronicznych mających moc do kilkuset kilowatów.

Tranzystory IGBT zawiera w sobie cechy tranzystora polowego oraz bipolarnego. Co za tym idzie, wyróżnia go z jednej strony łatwość sterowania, a z drugiej szybkość przełączania. Możemy po niego sięgnąć, jeśli poszukujemy doskonałego łącznika w urządzeniu, które zmienia prąd stały na zmienny.

Należy podkreślić, że konstrukcja tranzystora IGBT jest dosyć prosta, dzięki czemu możemy dokładnie poznać jego działania przez konkretnym zakupem. Musimy jednak pamiętać o pewnym ograniczeniu tego elementu, jakim jest temperatura pracy.