W dzisiejszym artykule przedstawimy czym są oraz w jaki sposób działają elektroluminescencyjne diody LED (ang. Light Emitting Diode).
Doda Led – Zasada działania
Najprościej mówiąc dioda LED jest elementem elektronicznym emitującym światło pod wpływem przemywającego prądu, jednak jej zasada działania różni się od zasady działania tradycyjnych żarówek. Rozróżnia się wiele typów budowy diod LED jednak ich elementem wspólnym jest chip półprzewodnikowy – najczęściej zbudowany z kryształów krzemu z różnymi dodatkami. To właśnie we wspomnianym chipie półprzewodnikowym pod wpływem przepływającego prądu zachodzi przepływ (przeskok) elektronów z warstwy „p” do „n” podczas którego następuje emisja światła. W zależności od rodzaju materiału z jakiego wykonane są kryształy oraz od odległości warstw „p” i „n” od siebie powstaje światło o odpowiednim kolorze.
Dostępne kolory
W ofertach sklepów elektronicznych możemy znaleźć diody o kolorze zielonym, czerwony, żółtym, a także niebieskim i białym. Ponadto dostępne są też diody emitujące światło niewidoczne dla ludzkiego oka – diody podczerwieni IR (InfraRed).
Budowa diód LED
Diody LED posiadają biegun podatni (plus – ANODE) oraz biegun ujemny (minus – KATODE), które możemy rozróżnić na podstawie długości wyprowadzeń – w przypadku nowej diody jedna z nóżek tj. plus (andoda) będzie dłuższa, jeżeli jednak obie nóżki są równej długości wówczas katodę możemy rozpoznać po ściętej jednej stronie.
W tym miejscu warto również zaznaczyć, że odwrotne podłączenie diody nie spowoduje jej uszkodzenia – wówczas dioda po prostu nie zaświeci.