Elektronika – czym jest ?? – wyjaśnienie terminu

Elementy elektroniczne
Elementy elektroniczne

Nikt z nas nie może zaprzeczyć jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa technologia. Aktualnie dla każdego najważniejsze jest, aby przedmioty, których używamy były jak najlepiej dostosowane do jego potrzeb i oczekiwań. Oczywiście wiążę się to bardzo z postępem technologicznym. W znacznym stopniu przyczyniło się wiele dziedzin techniki i nauki, jednakże elektronika to podstawowy element wszystkich nowoczesnych multimedialnych urządzeń. W takiej sytuacji warto sobie wyjaśnić, czym jest wcześniej wymieniona fraza.

Elektronika – definicja

Elektronika to nauka zajmująca się obwodami elektrycznymi i nikt nie ma odnośnie tego żadnych wątpliwości. Jednakże mało, kto zdaje sobie sprawę, ze ta dziedzina techniki zajmuje się także biernymi i aktywnymi elementami elektronicznymi, takimi jak lampy próżniowe, tranzystory czy też diody. Ostatni wynalazek jest na pewno znany każdemu z nas, jednakże wcześniej wymienione przykłady raczej są znane naukowcom i profesjonalistom z danej dziedziny.

Rozwój elektroniki do obecnego poziomu możliwy był dzięki badaniom nad elektromagnetyzmem, fizyką ciała stałego, modelami matematycznymi obwodów i sygnałów.

Podstawowy podział układów elektronicznych jaki można wyróżnić to podział na układy elektroniczne analogowe (tzw. technika analogowa) – liniowe i nieliniowe oraz układy elektroniczne cyfrowe (tzw. technika cyfrowa) – mikroprocesory oraz cyfrowe przetwarzanie sygnałów.