Fałszywy Sklep Internetowy Oszukał Ponad 1000 osób

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi rozpracowali grupę oszustów, którzy oferowali w sklepie internetowym sprzęt elektroniczny. Przestępcy pobierali płatność od swoich klientów, lecz nie realizowali zamówień. Ofiarami działań oszustów jest przeszło 1000 osób, którzy narazili się na straty sięgające 500 tysięcy złotych.

Policjanci z łódzkiego Wydziału do Spraw Walki z Cyberprzestępczością otrzymali zawiadomienie o nieuczciwych praktykach sklepu internetowego 11 marca 2019 roku. Jego założyciele kusili klientów zakupem sprzętu elektronicznego w wyjątkowo okazyjnych cenach. Śledczy zajęli się wkrótce zbieraniem dowodów, aby możliwe było na ich podstawie postawienie zarzutów podejrzanym.

W wyniku dochodzenia zdołali ustalić, że w nielegalną działalność byli zaangażowani dwaj mężczyźni – w wieku 52 lat oraz 59 lat. Co ciekawe, obaj podejrzani to osoby bezdomne. W ramach prowadzonego przez policjantów dochodzenia udało się ustalić, że ofiarami przestępców jest co najmniej 700 osób. Zebrane do tej pory dowody wskazują jednak, że liczba poszkodowanych przekracza 1000 osób. Ofiary to osoby z różnych regionów Polski. Łódzcy funkcjonariusze są przekonani o tym, że w akcję przestępczą są zaangażowane jeszcze inne osoby. W związku z tym śledztwo jest kontynuowane. Zatrzymane osoby za tego typu oszustwa mogą trafić do więzienia na 10 lat. Komenda Wojewódzkiej Policji w Łodzi podjęła jednocześnie współpracę z prokuraturą. Jej owocem jest zablokowanie kwoty 750 tysięcy złotych na rachunkach bankowych oszustów.

Policjanci apelują o ostrożność

W związku z prowadzoną sprawą, funkcjonariusze apelują do obywateli o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zakupów w internecie. Zachęcają, aby kupować jedynie za pośrednictwem tych platform, które są powszechnie znane i nie musimy obawiać się ich rzetelności. Apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności za każdym razem, kiedy decydujemy się na przedpłatę za zakupy na konto sklepu. W opinii policjantów warto zwracać także uwagę na to, czy połączenie internetowe, z którego korzystamy jest bezpieczne. Przestrzegają zwłaszcza przed dokonywaniem zakupów w ogólnodostępnych sieciach – np. w restauracji czy kafejce internetowej. Zachęcają także, aby zawsze przed zakupem zapoznawać się z komentarzami i opiniami innych użytkowników sklepu.