Wszystko Co Warto Wiedzieć o Lutowaniu

W przypadku pracy z elektronicznymi częściami lutowanie jest niezbędnym procesem do zastosowania w większości przypadków, aby możliwie było trwałe i solidne połączenie ze sobą poszczególnych komponentów. Istotne znaczenie w procesie lutowania ma płynny przepływ energii elektrycznej, a do tego celu, co należy mieć na uwadze, niezbędny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale również i odpowiednia wiedza oraz właściwa technika lutowania.

Podstawowy Sprzęt Do Lutowania

Aby lutowanie przebiegało zgodnie z założeniami, niezbędne jest podgrzanie lutu przy zastosowaniu odpowiedniej metalowej końcówki. W znacznej większości przypadków jest ona podgrzewana elektrycznie, co jednak nie wyklucza podgrzewania za pomocą źródeł zewnętrznych.

Lutownice Gazowe

Jeśli chodzi o ogrzewanie lutu zewnętrzne, to najczęściej odbywa się ono za pomocą gazowego płomienia. Gazowe lutownice są wyposażone w niewielkich rozmiarów pojemniki, które oczywiście wyplenione są gazem. Najczęściej stosuje się tu butan. Aby aktywować płomień, wystarczy jedynie zastosować zapalniczkę bądź piezo zapalnika. Jest to dość trudna praca, bowiem w przypadku lutownic gazowych regulacja temperatury nie jest zadaniem prostym bowiem wymaga nie małego doświadczenia i wprawy. W zależności od wybranego modeluj lutownicy gazowej możliwa jets regulacja temperatury w zakresie 200 – 600 stopni Celsjusza.

Lutownice Elektryczne

Duża popularnością cieszą się stacjonarne lutownice elektryczne, działające w oparciu o gorące powietrze. Tego rodzaju urządzenia idealnie będą się sprawdzały w czasie pracy z delikatnymi elementami SMD. W takim przypadku zaawansowana mikroelektronika pozwala na znacznie bardziej swobodną i łatwiejszą kontrolę nad temperaturą.