Zgubiłeś Kartę Płatniczą? Sprawdź, Co Zrobić w Tej Sytuacji.

Zdarza się, że przez nieuwagę zostawimy gdzieś naszą kartę płatniczą, zgubimy portfel z dokumentami, pieniędzmi i kartami lub-co gorsza- padniemy ofiarą kradzieży. W takim sytuacjach musimy reagować szybko, aby nie narazić się na dotkliwe straty finansowe. Na szczęście dzięki nowoczesnym rozwiązaniom bankowym, łatwością unikniemy większych kłopotów.

Z reguły, nikt z nas nie zastanawia się, co trzeba zrobić, jeśli stracimy kartę płatniczą, dopóki nie spotka nas ta przykra sytuacja. Warto wiedzieć, jakie kroki trzeba podjąć, ponieważ może to uchronić nas przed stratą pieniędzy. Sprawdź, jak zablokować kartę płatniczą i jak bezpiecznie z niej korzystać na co dzień.

Co zrobić, w razie utraty karty kredytowej lub debetowej?

Najważniejszym czynnikiem jest czas. Trzeba działać od razu, gdy zauważymy brak naszej karty płatniczej. W ten sposób uniemożliwimy skorzystanie z niej złodziejom lub postronnym osobom, które znajdą zgubioną kartę.

Utraconą kartę koniecznie trzeba zablokować. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. W tym celu zalogujmy się natychmiast do bankowości elektronicznej na komputerze lub bankowej aplikacji mobilnej na telefonie, wybierzmy zakładkę karty płatnicze, a dalej opcję zablokuj kartę. Od chwili jej zablokowania nie można wykonać naszą kartą żadnej operacji płatniczej- ani w stacjonarnym sklepie czy punkcie usługowym, ani w Internecie czy za granicą.

Jeśli nie korzystamy z bankowości elektronicznej, powinniśmy jak najszybciej zadzwonić na infolinię naszego banku i tam telefonicznie zablokować kartę (najlepiej zapisać sobie numer na infolinię bankową w telefonie) lub udać się do najbliższej placówki bankowej i tam ją zastrzec. Pamiętajmy, że liczy się czas, ponieważ jeśli karta wpadnie w niepowołane ręce, to można nią dokonać szybko płatności zbliżeniowych do kwoty 50 złotych jednorazowo, a 200 złotych w ciągu dnia, a także transakcji w Internecie do wysokości ustalonego limitu.

Jak bezpiecznie posługiwać się kartą płatniczą?

Korzystając na co dzień z karty, warto przestrzegać dwóch podstawowych zasad bezpieczeństwa, dzięki którym unikniemy strat finansowych w wyniku kradzieży lub zgubienia karty płatniczej czy kredytowej.

1. Chrońmy swój PIN.

Niestety nadal zdarzają się przypadki, że nosimy w portfelu PIN zapisany na kartce lub podajemy go osobom postronnym. Pamiętajmy, że kod do naszej karty to informacja poufna, której nie możemy podawać absolutnie nikomu. Zdecydowanie nie powinniśmy go również nigdzie zapisywać. Najlepiej po prostu zapamiętajmy kod. Jeśli ten nadany nam przez bank, sprawia trudności, zawsze możemy go zmienić na jakąś łatwiejszą do zapamiętania kombinację.
Pamiętajmy również o tym, aby nigdy podczas dokonywania płatności w sklepach i restauracjach nie wypuszczać swojej karty z rąk i zawsze sprawdzać, czy kwota płatności na terminalu się zgadza. To bardzo ważne, ponieważ może się zdarzyć pomyłka lub celowe nieuczciwe działanie osoby obsługującej terminal, przez co stracimy pieniądze.

2. Rozsądnie ustalajmy limity płatności.

Każdy z nas podczas podpisywania umowy o kartę płatniczą czy kredytową ustala dzienne limity płatności, które możemy później zmienić w placówce bankowej lub samodzielnie za pośrednictwem bankowości internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Podejdźmy do tematu rozsądnie. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę tylko okazjonalnie, najlepiej limit płatności zagranicznych ustawić na zero. Podobnie wygląda sprawa płatności internetowych. Pamiętajmy, że jeśli chcemy dokonać transakcji kartą w Internecie, to w każdej chwili możemy, logując się na swoje konto, w ciągu kilku sekund zmienić limity, bezpiecznie dokonać płatności i znowu je obniżyć lub ustawić na zero. Może to zapobiec wielu przykrym sytuacjom, jeśli nasza karta trafi w niepowołane ręce. W przypadku kradzieży nikt nie dokona nią bowiem zakupów w Internecie.

Jeśli bardzo obawiasz się utraty pieniędzy i nawet 50 złotych to dla Ciebie duża strata, lepiej całkowicie zrezygnować również z takiej opcji jak płatności zbliżeniowe kartą. Po prostu pójdź do banku i poproś o wyłączenie tej możliwości lub sam ją wyłącz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Dzięki temu, jeśli ktoś ukradnie Twoją kartę lub znajdzie w przypadku, gdy ją zgubisz, to nie będzie w stanie dokonać nią nawet najmniejszej płatności, ponieważ każda transakcja będzie wymagała podania PIN-u.

Kolejną kwestią jest dzienny limit płatności kartą. Wielu z nas ustala go do wysokości salda. Nie jest to najlepszy pomysł, jeśli na co dzień nie dokonujemy zakupów na bardzo duże kwoty. Pamiętaj, że jeśli zajdzie potrzeba zakupu czegoś droższego w ciągu kilku minut samodzielnie możesz zmienić limity i bezpiecznie dokonać płatności, a następnie ponownie je obniżyć do bezpiecznego poziomu. W ten sposób, nawet jeśli ktoś wejdzie w posiadanie Twojej karty płatniczej wraz z PIN-em, to nie wyda wszystkich pieniędzy, które znajdują się na Twoim koncie.

Dokonywanie płatności kartami jest wygodne i bezpieczne pod warunkiem, że zachowamy zdrowy rozsądek. Jeśli zdarzy się, że stracimy kartę, nie wpadajmy w panikę, tylko jak najszybciej po zauważeniu straty, zablokujmy ją. Możemy zablokować kartę na stałe lub czasowo. Oczywiście, jeśli karta zostanie nam skradziona, powinniśmy również zgłosić całą sprawę na policję. Ułatwi to dochodzenie swoich roszczeń w przypadku jej nieuprawionego użycia.
W zamian za zgubioną czy skradzioną kartę płatniczą lub kredytowa bez problemu wyrobimy sobie nową. Z reguły z jej elektronicznej wersji w aplikacji mobilnej możemy korzystać od razu, natomiast plastikową kartę otrzymamy pocztą w ciągu kilku do kilkunastu dni.