Narodziny Kompanii Hewlett-Packard

Kompania Hewlett-Packard (w skrócie HP) to założone w kalifornijskim Palo Alto przedsiębiorstwo działające w sektorze komputerów i technologii sieci szerokopasmowej. Datą powstania przedsiębiorstwa jest pierwszy stycznia tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku. Założycielami firmy są William Redington Hewlett i David Packard. Firmę cechuje międzynarodowe przedstawicielstwo a świadczone usługi dedykowane są dla wszystkich znacznych graczy – od małych aż po podobne HP konsorcja.

Początki Firmy HP

Początek HP miał miejsce w garażu jedno-samochodowym w Palo Alto a dwójka założycieli rozpoczęła w ów czas pracę nad linią sprzętu testerów elektronicznych. Do roku 2008 HP zdobyło pozycję lidera rankingu dostawców sprzętu komputerowego i tej pozycji nie oddało aż do roku 2013.

Specjalizacją firmy są komputery osobiste, urządzenia pamięci masowej, serwery korporacyjne i przemysłowe, produkty sieciowe, oprogramowanie, drukarki i produkty do przetwarzania obrazu. Sukces kompanii HP stał się możliwy dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji, która swym zasięgiem objęła gospodarstwa domowe, producentów małych i średnich a także wielkich partnerów.

Kluczowe wydarzenia

Ważnym momentem firmy był rok 1999, w którym to część biznesu została scedowana na nowo otwartą firmę zewnętrzną Agilent Technologies, która od tamtego momentu rozpoczęła zajęcia z dziedziny elektronicznych i bio-analitycznych instrumentów pomiarowych. Oznacza to, że od tego momentu przedsiębiorstwo zaniechało swej natywnej działalności na rynku urządzeń pomiarowych.

Połączenie z Compaq

Kolejnym istotnym czynnikiem w najnowszej historii HP było połączenie się z Compaq w 2002 roku oraz nabycie EDS w roku 2008. Dzięki tym ruchom Hewlett-Packard w roku 2009 był przedsiębiorstwem świata według Forbes. Następne lata przyniosły kolejne przejęcia i tak w listopadzie dwutysięcznego dziewiątego roku w skład kompanii weszło 3Com. Kolejnym priorytetowym przejęciem był wykup korporacji Palm za astronomiczną kwotę miliarda dolarów. Ostatnim istotnym ruchem było wygranie wojny na zlicytowanie 3PAR o którą też walczył Dell.

Pierwszego listopada roku 2015 Hewlett-Packard urzeczywistniło swój plan podziału kompanii na dwa niezależne przedsiębiorstwa. Ze struktur HP zostały wydzielona dwie firmy nazwane HP Inc. oraz Hewlett Packard Enterprise. Następnie ze spółki Enterprise narodziło się DXC co w następstwie zrodziło jeszcze Micro Focus.