Narzędzia Niezbędne w Pracy Elektryka

Jeśli chcemy zabrać się za pracę przy instalacjach elektrycznych, najpierw musimy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi. Pamiętajmy że samo ich posiadanie nie zrobi z nas elektryka, ale są one podstawą do rozpoczęcia napraw i instalowania przewodów. 

Próbniki Napięcia i Wkrętaki Izolowane

Wkrętakowe próbniki napięcia powinny znaleźć się w każdej skrzynce, niezależnie od zaawansowania naszej wiedzy w zakresie elektryki. Pozwolą nam sprawdzić w prosty sposób czy w przewodzie, gniazdku czy też sprzęcie elektronicznym znajduje się napięcie, wskazywane za pomocą kolorowego światełka. W bardziej zaawansowanych modelach jednocześnie dokonuje się pomiar, wykazywanych na wyświetlaczu LED. Niektóre egzemplarze potrafią wykazać napięcie po zbliżeniu się do źródła, bez dotykania.

Najlepiej jeśli taki wkrętak wytrzyma napięcie do 1000 V, w ten sposób posłuży do pełnego przekroju prac instalacyjnych.

Taśma Izolacyjna

Czarna taśma elektryczna to bardzo przydatny przedmiot, który powinien znaleźć w każdym domu. Pozwala na krótkotrwałą ochronę przewodów, chroniąc przed przypadkowym dotknięciem. Możemy także za jej pomocą izolować i zabezpieczyć połączenia.

Obcinaki Do Kabli

Podobne do obcinaków bocznych, służą do precyzyjnego przerywania przewodów miedzianych i aluminiowych. Jeżeli mamy przewody o większym przekroju, użyjmy obcinaków zapadkowych z grzechotką.

Ściągacz Izolacji

Jeśli chcemy bez uszkodzenia zdjąć otulinę z kabla, będziemy musieli użyć tych szczypiec. Droższe modele pozwalają ściągnąć izolację za pomocą jednego naciśnięcia przycisku. Siła nacisku jest dopasowywana automatycznie, a szczypce same obnażą przewód metalowy.

Zaciskarki Do Końcówek

Służą do mocowania na przewodach wszelkiego rodzaju końcówek tulejkowych, konektorowych, szybkozłącznych. Przydaje się nie tylko w pracach elektromontażowych, ale także w elektronice, naprawach maszyn, montażu.

Szczypce Izolowane

Koniecznie wybierzmy model z atestem, który zapewni nas, że będziemy mogli bezpiecznie chwytać przewody. Posłużą do tego izolowane za pomocą grubej gumy rączki, a zróżnicowane końcówki szczęk pomogą nam we wszystkich pracach wokół domu.

Noże Monterskie

Popularny nóż z czerwoną rączką jest uniwersalnym narzędziem na wszystkich budowach i przydaje się na co dzień. W pracy z elektryką posłuży nam do wyrzynania fragmentów muru lub płyt gipsowych.

Mierniki Prądu

W zależności od stopnia naszego zaawansowania, mogą posłużyć pomiarów izolacji, faz, resystancji. Dostępne w wersji cęgowej lub zbliżeniowej, potrafią zbierać i magazynować cały szereg pomiarów.