W każdym mieszkaniu znajdują się urządzenia elektryczne. Większość z nich, ze względu na podwyższone napięcie robocze, jest potencjalnie niebezpieczne dla człowieka, dlatego posiadają one odpowiednie zabezpieczenia. Poniżej opisujemy klasy ochronności przeciwporażeniowej.
Każdy sprzęt elektryczny powinien być oznaczony jedną z czterech klas ochronności przeciwporażeniowej. Co oznaczają poszczególne klasy? Oto odpowiedzi.
Ze względu na stopień ochrony przeciwporażeniowej każde z urządzeń elektrycznych można zakwalifikować do jednej z czterech klas ochronności:
Klasa 0
Klasa 0 – urządzenia elektryczne klasy 0 posiadają jedynie podstawową izolację, czyli ochronę przed dotykiem bezpośrednim. Inne rodzaje zabezpieczeń nie są w wypadku tych urządzeń konstrukcyjnie przewidziane. Nie posiadają one ani zacisku uziemienia ochronnego, ani przewodu z żyłą ochronną, ani też wtyku z ochronnym stykiem. Tego typu urządzenia stosuje się wyłącznie tam, gdzie człowiek nie ma bezpośredniego z nimi kontaktu. Do tej grupy należą np. niektóre żyrandole.
Klasa 1
Klasa 1 – urządzenia tej klasy wyposażone są w ochronę podstawową oraz dodatkowo w ochronę przed dotykiem pośrednim, którą gwarantują zaciski ochronne, łączące części przewodzące dostępne z przewodem ochronnym. Tę klasę ochronności posiadają takie sprzęty, jak pralki, zmywarki, kuchenki elektryczne czy lampy. Można je stosować w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach, chyba że normy dotyczące konkretnych miejsc stanowią inaczej bądź ograniczają możliwość ich wykorzystania.
Klasa 2
Klasa 2 – urządzenia te zostały wyposażone w izolację podstawową oraz izolację dodatkową, co oznacza, że wszystkie części przewodzące dostępne są oddzielone od części czynnych izolacją podwójną bądź wzmocnioną. Takie urządzenia nie posiadają przewodu uziemiającego, stąd też nie posiadają zacisku ochronnego (poza wyjątkami). Ruchomy przewód tych urządzeń zakończony jest zabezpieczoną wtyczką. Klasę 2 ochronności posiadają np. elektronarzędzia (np. wiertarka), suszarki, golarni, młynki i ekspresy do kawy. Podobnie jak urządzenia klasy 1, można stosować je wszędzie, poza wyjątkowymi określonymi w normach sytuacjami.
Klasa 3
Klasa 3 – ten typ urządzeń charakteryzuje się zastosowaniem w nich zasilania o bardzo niskim napięciu, którego wartość nie przekracza maksymalnego dopuszczalnego napięcia dotykowego. Tego typu urządzenia (np. zabawki, niektóre elektronarzędzia) można stosować w każdych warunkach
Oznaczenia Urządzeń
Urządzenia klasy 0 nie posiadają żadnego oznaczenia. Pozostałe klasy ochronności wyrażone są w symbolach, które powinny znaleźć się na danym urządzeniu.