Rodzaje i Sposób Działania Alkomatu

Alkomat to oczywiście urządzenie służące do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Pomiar ten pozwala na określenie poziomu alkoholu w organizmie człowieka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli alkomatów, ale ich działanie jest bardzo podobne.

Działanie alkomatu

Najważniejszym elementem w każdym alkomacie jest czujnik, inaczej nazywany sensorem. Wyróżnić można trzy typu czujników. Jest to czujnik półprzewodnikowy, czujnik elektrochemiczny oraz czujnik spektrofotometryczny. Różnią jest one poziomem dokładności pomiaru podczas badania. Sam sposób dokonania pomiaru jest dość prosty. Osoba badana musi wydmuchać odpowiednią ilość powietrza w stronę urządzenia i na podstawie tej próbki urządzenie podaje wynik pomiaru. Dzieje się tak, ponieważ zawarty w urządzeniu sensor reaguje na obecny w wydychanym powietrzu etanol. Trzeba wiedzieć, że alkomaty wymagają okresowej kalibracji. Dotyczy to przede wszystkim alkomatów półprzewodnikowych oraz elektrochemicznych.

Rodzaje alkomatów

Jak wspomniano wcześniej wyróżnić można trzy typy alkomatów. Alkomat półprzewodnikowy, elektrochemiczny oraz spektrofotometryczny. Każde z tych urządzeń różni się przede wszystkim dokładnością pomiaru. Alkomat półprzewodnikowy Jest to dobry alkomat dla osób, które rzadko mają konieczność poddania się badaniu i nie pracują jako kierowcy zawodowi. Jest to urządzenie najprostsze w użyciu i jednocześnie najtańsze. Niestety z niską ceną tego urządzenia wiążą się jego wady. Alkomat półprzewodnikowy jest niestety niezbyt dokładny. Alkomat elektrochemiczny Najlepsze alkomaty z tej grupy to elektrotechniczne alkomaty z atestem. Jest to alkomat, który daje dużo bardziej wiarygodny pomiar. To właśnie ten typ urządzenia wykorzystywany jest przez policjantów podczas rutynowych kontroli drogowych. Alkomat elektrotechniczny może być oczywiście używany przez osoby prywatne jednak barierą jest dość wysoka cena tego urządzenia.

Dla kogo elektrotechniczne alkomaty z atestem?

Jest to z pewnością dobry alkomat dla osób jeżdżących samochodem zawodowo. Alkomat spektrofotometryczny To najbardziej zaawansowane urządzenie. Daje ona najbardziej precyzyjne pomiary, dlatego też wykorzystywany jest w szpitalach oraz na policyjnych posterunkach.

Ceny alkomatów

Ceny alkomatów są zróżnicowane. Alkomaty półprzewodnikowe można zakupić już w cenie do 350 zł. Dużo droższy jest alkomat elektrochemiczny, jak można się domyśleć najdroższe urządzenie to alkomat spektrofotometryczny.