Przemysł elektroniczny w Polsce i na świecie od wielu lat przeżywa rozkwit. Nowo powstałe technologie oraz nieustannie zmieniające się potrzeby ewoluującego społeczeństwa warunkują również powstawanie nowych produktów i urządzeń.
Produkcja tyrystorów
Idealnym tego przykładem są tyrystory. Są to półprzewodnikowe urządzenia mocy, które przewodzą prąd od anody do katody. Z racji swoich funkcji znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu między jako sterowniki prądu przemiennego. Tyrystory występują w obudowach szklanych i metalowych zarówno w postaci śrubowej jak i pastylkowej. Proces produkcji tyrystora półprzewodnikowego jest wieloetapowy i co za tym idzie czasochłonny. Wymaga zaangażowania wykwalifikowanej siły roboczej oraz specjalistycznych maszyn i urządzeń.
Domieszkowanie płytki krzemowej innymi pierwiastkami wymaga zaawansowanej technologi oraz urządzeń zwanych piecami dyfuzyjnymi, gdzie w bardzo wysokiej temperaturze następuje proces dyfuzji glinu, aluminium i boru w strukturę płytki krzemowej.
Etap końcowy
Kolejne etapy to wycinanie chipów o pozarządzanej wielkości z wafla krzemowego, a następnie obróbka fizykochemiczna. Proces wytwarzania tyrystora kończy się po zamknięciu struktury półprzewodnikowej w obudowie oraz sprawdzeniu parametrów elektrycznych uzyskanego w ten sposób wyrobu półprzewodnikowego. Proces produkcji tyrystora zajmuje zwykle minimum sześć do ośmiu tygodni.