Nowe normy dla silników elektrycznych

Silniki charakteryzują się całym szeregiem parametrów i właściwości, lecz musza również spełniać nowe normy określające ich sprawność. Parametr sprawności określa miarę efektywności przekształcania energii elektrycznej w mechaniczną. Sprawność oblicza się jako stosunek mocy mechanicznej do mocy elektrycznej pobranej. Zależna jest od kilku czynników, najważniejsze z nich to: moc znamionowa, obciążenie, szybkość. Poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przy niezmiennej wydajności uzyskuje się wyższą klasę sprawności. Należy jednak pamiętać że wiąże się to z zastosowaniem zaawansowanych technologii, co znacząco wpływa na cenę jednostki napędowej.

Od kiedy się zaczęło?

Zmiany dotyczące nowych norm dla silników elektrycznych, mają swój początek w 2005 roku, kiedy to Parlament Europejski przyjął dyrektywę określającą wykorzystanie energii elektrycznej. Zmiany dotyczące ekoprojektu miały na celu przyjęcie nowych zaleceń dla producentów, które miały spowodować zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przy zachowaniu takiej samej funkcjonalności. W ciągu upływu lat, przyjęto kolejne ustawy, rozporządzenia i nowe normy. Od 2011 roku wszystkie silniki muszą spełniać klasę sprawności IE3. Zaś silniki o mocy od 7,5 do 375 kW, mogą spełniać klasę IE2, jednakże muszą być wyposażone w falownik.

Jakie są aktualnie obowiązujące klasy sprawności silników elektrycznych?

Od lipca 2021 roku obowiązuje rozporządzenie o sygnaturze 2019/1781 określające wymagania dotyczące ekoprojektu. Od tego czasu obowiązują nowe normy dla silników elektrycznych. Minimalna klasa sprawności dla silników to IE3, a dla przetwornic częstotliwości IE2.

Ponadto nowe przepisy mają doprecyzować wymagania dotyczące silników indukcyjnych takich jak:

  • silniki jednofazowych,
  • silniki 60 Hz,
  • silników o mocy 120-750W,
  • większych silników o mocy 375-1000W.

Kolejną zmianę klasy sprawności będziemy mogli odnotować już od lipca 2023. Kiedy to producenci silników o mocy od 75-200 kW będą musieli spełniać normy klasy IE4 określaną mianem „Super premium efficiency”.